Svea Hovrätt Advokatfiskalen EXIIb:37 (1742) sid 354
S: D: framkom för rätten Ne Anders Hoffman, och på kammarherren välborne herr Carl De Geer anhöll om det andra uppbudet på skatterättigheten av 1/4 mantal i Giöksnåre och Hållnäs socken, om 4 1/6 öresland jord bonden Olof Eriksson, under den 11 nästlidne år, till herr kammarherren stått för 865 riksdaler: 3/4 öre kopparmynts bruksgäld. Och ehuruväl bemälte Olof Erikssons svåger, smeden i Bälinge socken Görgen Hoffman, på dess hustrus Anna Ersdotters vägnar, påstod, det hon icke fått någon betalning av denne sin broder Olof Eriksson sin ärftlige andel i samma hemman, var till hennes fader bonden, Erik Anderson i livstiden varit ägare, vilken blivit död för 9 år sedan; sökandes därför samme Hoffman, att nu hindra lagfarten på hemmanet; Så var det icke dess mindre detta begärda 2dra uppbudet, i anseende till skäl, som i häradsrättens i dag fällda solution, i den härom, med mera, nämnda sak emellan Hoffman och dess svåger Olof Eriksson omförmäles, herr kammarherren De Geer beviljat.
Tolkning:
Hemmanet Göksnåre nr 1A på 4 1/6 öresland var uppe för försäljning till Carl De Geer för andra gången. Olof Ersson som ärvt hemmanet har under de senaste 11 åren dragit på sej en skuld på 865 riksdaler, ¾ öre kopparmynt. Olof Erssons svåger, smeden i Bälinge Görgen Hoffman påstod på sin hustrus vägnar att hon inte fått någon betalning av sin bror sen deras far dog för 9 år sen. Hoffman försökte nu hindra att De Geer fick överta hemmanet men detta var nu den andra gången De Geer hade detta uppe på tinget.
Svea Hovrätt Advokatfiskalen EXIIb:37 (1742) sid 383
S: d: Ävenledes var ½ mantal skatte i Göksnåre och Hållnäs Socken, om 4 1/6 öresland, för Herr Kammarherren Carl De Geer uppbudet 3 gången. därvid sockensmeden Jurgen Hoffman var närvarande, och, i anledning av vad som vid sista ting passerade, förklarade sig nu vilja detta hemman, på sin hustrus vägnar, inbörda, varpå honom gavs till svar att enär han köpeskillingen i rättan tid insatt, samt stämning på vederbörande uttagit; Så vill tingsrätten sig däröver behörigen utlåta.
Tolkning:
Hemmanet Göksnåre nr 1A på 4 1/6 öresland var uppe för försäljning till Carl De Geer för tredje gången. Detta innebär att köpet är klart. Då förklarade sockensmeden Jurgen Hoffman att han, på sin hustrus vägnar, ville köpa hemmanet. Han fick till svar att om han satte in köpeskillingen i rätt tid och lämnade in stämningen så kommer tingsrätten att behandla det.
Förklaringar:
Skattebonden Erik Andersson (1658-15/10 1732) ägde Göksnåre nr 1A.
Göksnåre nr 1A hade en stor skuld till bruket som hade instämt ägaren Olof Ersson Duus för att överta hemmanet. Det hade nu varit uppe i tinget tre gånger vilket krävs. För försäljning av hemman gäller hembud dvs släktingar har företräde och det är därför Hoffman hänvisar till hustrun Anna.
Jurgen/George Hoffman (-ca 1749) är sockensmed och gift med Anna nedan.
Anna Ersdotter (14/10 1700-30/6 1784) är dotter till Eric Andersson och syster till Olof Ersson
Skattebonden Olof Ersson Duus (x/4 1698-4/10 1780) tvingas sälja sitt hemman.
Charles de Geer (30/1 1720-7/3 1778) äger Leufsta bruk 1730-1778